Friss hírek - Múlt-kor
Hírek a mai napon: 2 db
Forrás: https://mult-kor.hu/ Történelem A középkori Itália egyik jelentős alakja, az újkori politikatudomány megteremetője, Niccolò Machiavelli 555 éve, 1469. május 3-án született.
Múlt-kor
Forrás: https://mult-kor.hu/ Történelem A második világháború alatt az Egyesült Államok legfontosabb feladatának az tűnt, hogy biztosítsák a különböző fronton harcoló alakulatok utánpótlását.
Múlt-kor
Forrás: https://mult-kor.hu/ Történelem 78 éve, 1946. május 2-án próbált megszökni hat elítélt a legbiztonságosabb amerikai börtönből, a San Francisco-öbölben fekvő Alcatraz szigetéről. A „Szikla” történetének legvéresebb, három napig tartó drámája három rab és két őr halálával zárult.
Múlt-kor
Forrás: https://mult-kor.hu/ Történelem 79 éve, 1945. május 2-án adták meg magukat a náci Harmadik Birodalom fővárosát, Berlint védő német erők a szovjet Vörös Hadseregnek. Ez volt a második világháború utolsó nagy európai csatája, egy héttel később a földrészen elhallgattak a fegyverek.
Múlt-kor
Forrás: https://mult-kor.hu/ Történelem Számos fotókiállítással várja a látogatókat a Néprajzi Múzeum, ahol május 9-én nyílik a shipibo-konibo amazóniai indián közösség tagja, a perui David Díaz Gonzales tárlata.
Múlt-kor
Forrás: https://mult-kor.hu/ Történelem 505 éve, 1519. május 2-án halt meg Leonardo da Vinci firenzei festő, szobrász, építész, író, fizikus, tudós, a reneszánsz ember „őstípusa”, akit kimeríthetetlen kíváncsisága hajtott újabb és újabb felfedezések felé.
Múlt-kor
Forrás: https://mult-kor.hu/ Történelem „Milyen más volt ma az utczák képe! Az egész város jókedvűen ébredt s nemcsak ünneplő ruhában jártak-keltek az emberek, de ünneplő arczzal is; jókedvűen, boldogan, hogy megérhették ezt a nagy napot” – számolt be a Fővárosi Lapok című kiadvány 1896. május 2. reggeléről.
Múlt-kor
Forrás: https://mult-kor.hu/ Történelem 238 éve, 1786. május 1-jén mutatták be Bécsben Mozart Figaro házassága című operáját. Az opera magyarországi premierjét 1795. szeptember 28-án tartották a budai Várszínházban, német nyelven (bár Haydn már 1790-ben megpróbálta színre vinni).
Múlt-kor
Forrás: https://mult-kor.hu/ Történelem 255 éve, 1769. május 1-jén született Dublinban Arthur Wellesley, Wellington első hercege, a waterlooi csatában Napóleon legyőzője, később Nagy-Britannia miniszterelnöke.
Múlt-kor
Forrás: https://mult-kor.hu/ Történelem Az 1660-70-es évek Franciaországában féltékeny szeretők, férjüktől szabadulni vágyó feleségek, jómódú családjuk örökségre hajtó asszonyok ezrei vásároltak különböző mérgeket kuruzslóktól, és céljaik elérése érdekében olykor még a sátáni szertartásoktól sem riadtak vissza.
Múlt-kor
Forrás: https://mult-kor.hu/ Történelem Május 1-jét 1890-ben ünnepeltek először, egy évszázadon át volt a munkások nemzetközi ünnepe, az 1990-es évektől pedig a munkavállalók szolidaritási napja. Május 1. – hasonló tartalommal – katolikus ünnep is Munkás Szent József, a munkások védőszentje tiszteletére.
Múlt-kor
Forrás: https://mult-kor.hu/ Történelem 128 éve, 1896. május 1-jén nyílt meg a millennium lázában égő Budapesten a Vígszínház. A nyitó előadáson Kozma Andor prológusa után Jókai Mór A Barangok, vagy a peoniai vajda című darabja került színre.
Múlt-kor
Forrás: https://mult-kor.hu/ Történelem 1957. május 1-jén a budapesti ünnepi nagygyűlésen egy kék-fehér festésű kisbusz is látható volt a Hősök terén, amely az egész ország számára közvetítette az ünnepséget. 66 éve indult el hivatalosan Magyarországon a televíziós közvetítés.
Múlt-kor
Forrás: https://mult-kor.hu/ Történelem „Sok ember mondotta már, hogy valósággal bolond vagyok az ő igavonó marhájuk lenni, s az örökös munkával, örökös bosszúsággal életemet, egészségemet érettük felemészteni…” – így fakadt ki Kossuth Lajos Landerer Lajos és Heckenast Gusztáv ármánykodására, amely végül Kossuth felmondásával végződött.
Múlt-kor
Forrás: https://mult-kor.hu/ Történelem 129 éve, 1895. április 30-án indult első keleti expedíciójára gróf Zichy Jenő politikus, Ázsia-kutató. A millenniumi hazafias hangulat ihlette tudományos célú utazás az Orosz Birodalom számos tájára kalauzolta a grófot és kísérőit, akik az egykor átvonult ősmagyarok nyomai után kutattak.
Múlt-kor
Forrás: https://mult-kor.hu/ Történelem 353 éve, 1671. április 30-án végezték ki a szervezkedés négy vezérét: Frangepán Ferencet, Nádasdy Ferencet, Bónis Ferencet és Zrínyi Pétert. A kivégzések rövid távon hozzájárultak a Frangepán és Zrínyi családok fiági kihalásához is.
Múlt-kor
Forrás: https://mult-kor.hu/ Történelem Habár keveset tudunk Mátyás király híres édesanyjának, Szilágyi Erzsébetnek az életéről, azt bizonyosan kijelenthetjük, hogy erős és talpraesett asszony volt. Férje távollétében az ország legnagyobb méretű uradalmát igazgatta, de Hunyadi halálát követően politikai érzékéről is számot adhatott.
Múlt-kor
Forrás: https://mult-kor.hu/ Történelem Már hagyomány, hogy a Múzeumok éjszakáját az intézmény országos vagy akár nemzetközi érdeklődésre számot tartó kiállítással köszönti.
Múlt-kor
Forrás: https://mult-kor.hu/ Történelem Hogyan küzdött a nők jogaiért Emmeline Pankhurst? Milyen akciókban vetették be a szellemhadsereget a II. világháborúban? Miért Spartacus lett a rabszolgák példaképe? Hogyan végződött Tesla és Edison áramháborúja? Ki volt az elfeledett embermentő, Soos Géza? 
Múlt-kor
Forrás: https://mult-kor.hu/ Történelem A Fővárosi Lapok folyóirat kissé komor hangvétellel tudósított a Margit-híd 1876. április 30-ai felavatási ceremóniájáról. Az újság által felvázolt „sötét jövőt” az magyarázta, hogy egyes közéleti személyiségek túl magasnak tartották a híd építési költségeit, és nemtetszésüknek hangot is adtak.
Múlt-kor
Forrás: https://mult-kor.hu/ Történelem 313 évvel ezelőtt, 1711. április 30-án a kurucok letették a fegyvert a majtényi síkon, így hiába a francia és orosz támogatásról szőtt remények, az önálló Magyar Királyság és Erdély nem születhetett újjá.
Múlt-kor
Forrás: https://mult-kor.hu/ Történelem Az 1901. április 29-én Tokióban született Hirohito japán császár regnálása idején több rekordot is megdöntött, többek között a leghosszabb uralkodás és az első császáron végrehajtott műtét fűződik
Múlt-kor
Forrás: https://mult-kor.hu/ Történelem Véletlenek láncolata vezetett ahhoz, hogy 1676-ban éppen a holland de Ruyter kapitány mentette meg gályarabságából azt a 26 életben maradt magyar prédikátort és tanítót, akiket az ellenreformációs hullám a tengeri rabszolgaságba üldözött.
Múlt-kor
Forrás: https://mult-kor.hu/ Történelem A kislány valamiféle isteni sugallatra az égre emelte tekintetét, ekkor a templom felett megjelent Jézus. A Megváltó főpapi ruhát viselt és nem volt egyedül. Kíséretében ott volt Szent Péter, Szent Pál és Szent János is. Krisztus a leánykára mosolygott és megáldotta. Ez volt Sziénai Szent Katalin első látomása.
Múlt-kor
Forrás: https://mult-kor.hu/
Történelem
Múlt-kor